Bila sam sama kraj ruba terena. Ostali fotografi otišli su na drugu stranu kada je prišla Emma Meesseman. Emma rijetko pokazuje svoje emocije na ovakav način. Uglavnom je veoma smirena i kontrolirana, što čini ovaj trenutak iznimnim, a ja sam ga uspjela snimiti svojim fotoaparatom Sony Alpha 9 II.
Trenutak se dogodio na kraju utakmice, polufinala između Meessemaninog Fenerbaçhea i CBK Mersina. Emma Meesseman najbolja je košarkašica u Europi i uvijek nosi titulu MPV-ja (najkorisnijeg igrača). Tu je utakmicu dobila gotovo sama i povela svoju ekipu u finale. Sve je te emocije izbacila iz sebe na samo nekoliko sekundi, a ja sam svojim fotoaparatom Alpha 9 II i objektivom FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II napravila pet ili šest fotografija.
Fotografije emocija najvažnije su u bilo kojem sportu, kao i općenito u životu. Važnije su od zakucavanja, trica ili prekršaja. Emocija na licu najvažnija je jer objašnjava situaciju bolje nego bilo koja od tih drugih fotografija.
Ovakve fotografije tijekom uređivanja obično pretvaram u crno-bijele jer se tako lakše prikazuju emocije, bez boja koje odvlače pažnju. No na ovoj sam zadržala boju zbog dresa i boje Fenerbaçhea jer su oni činili dio priče. Ako ćemo o praktičnim razlozima, ja sam glavna marketinška fotografkinja FIBA-e (Fédération Internationale de Basketball) te je sliku u boji mnogo lakše dijeliti na društvenim mrežama i upotrijebiti za komercijalne svrhe.
Fotografiju sam napravila fotoaparatom Sony Alpha 9 II i objektivom FE 70-200mm f/2.8, kojim se uvijek koristim za fotografiranje košarke, uz modele FE 24-70mm f/2.8 GM II i FE 300mm f/2.8 GM OSS. Sonyjevim fotoaparatima i objektivima snimam od FIBA Svjetskog prvenstva u Kini 2019. godine. Stvarno sam opuštena kada upotrebljavam svoj fotoaparat jer znam da je oprema savršena, a to znači da imam jednu stvar manje o kojoj ću brinuti tijekom snimanja.
Na primjer, Alpha 9 serija fotoaparata iznimno je brza i nikad ne moram brinuti oko fokusa jer je uvijek savršen. Funkcijom praćenja lica zapravo se ne koristim kada snimam košarku. Teren je mnogo manji od primjerice nogometnog, tu se mnogo igrača brzo kreće, a u kadar može uletjeti lice navijača iz gomile. Umjesto toga uključim Praćenje i veličinu točke automatskog fokusiranja postavim na L. Na taj način fotoaparat uvijek točno prati moje subjekte i postiže fokus.
Emma je vidjela sliku i bila veoma zadovoljna njome. Ovakve vrste emotivnih fotografija uvijek razvesele igrače, važnije su im od fotografija na kojima samo podižu trofej na podiju. Meni su ove fotografije posebne jer možete naći mnogo fotografija na kojima igrači podižu trofeje, no nemate često priliku napraviti ovakvu sliku. Morate biti na pravom mjestu u pravom trenutku, a to nije jednostavno.
„Radoznalost i strpljenje najbolji su „objektivi” za moje fotoaparate.”