skupina zebri u rezervatu maasai mara

Let u divljinu

Uroš Podlogar

Radeći kao fotograf za multinacionalnog proizvođača helikoptera, Uroš Podlogar posjetio je brojne zanimljive lokacije diljem svijeta. Jedan nedavni projekt ovog je puta odveo Uroša i njegovu Sony opremu u kenijski rezervat Maasai Mara kako bi dokumentirao upotrebu helikoptera tvrtke Bell na projektima zaštite divljih životinja.

pilot helikoptera u letu iznad rezervata maasai mara © Uroš Podlogar | Sony α1 + FE 14mm f/1.8 GM | 1/1000s @ f/4.0, ISO 250

“Zaštitnici životinja rade nevjerojatan posao. Prema životinjama se ponašaju kao da su im one najbolji prijatelji. Možete vidjeti i osjetiti koliko poštovanja životinje i ljudima imaju jedni prema drugima. Biti na ovakav način uključen u projekt zaštite divljih životinja poseban je osjećaj te želim pomoći i ukazati ljudima na situaciju.”

bijeli nosorog jede iz ruke © Uroš Podlogar | Sony α1 + FE 50mm f/1.2 GM | 1/500s @ f/1.2, ISO 250

Helikopteri su se upotrebljavali na nekoliko načina, uključujući potragu za ozlijeđenim životinjama i nadziranje krivolova. Međutim, glavna svrha bila im je praćenje broja jedinki ključnih vrsta divljih životinja, uključujući bijele nosoroge.

Iako su helikopteri činili jezgru projekta, Uroš je proveo i nekoliko dana na tlu, fotografirajući ljude i divlje životinje, pri čemu se približio čak i vršnim predatorima kao što su lavovi i nosorozi. Uroš im se toliko približio da se odlučio za kombinaciju fotoaparata Sony Alpha 1 i Alpha 7R V te objektiva FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II.

krupni plan starog lava © Uroš Podlogar | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/640s @ f/2.8, ISO 640
Isprva sam bio nervozan. No, kada pogledate životinju primijetite da i vi nju činite nervoznom. Stoga je samo promatrate kako biste bili sigurni da je mirna prije nego što joj se približite. Fotoaparat Alpha 1 odličan je jer mogu fotografirati, a zatvarač je tih, stoga neće biti iznenadnih zvukova koji bi mogli preplašiti životinju. Uz njega mogu brzo napraviti snimku, vratiti se u vozilo i nastaviti do iduće lokacije.”

Objektiv 70-200mm f/2.8 G Master II Uroš je odabrao zbog praktičnosti na putovanju.

dva slona bore se u rezervatu maasai mara © Uroš Podlogar | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1250s @ f/2.8, ISO 50

“Na ovakvim projektima ograničen sam u pogledu količine opreme koju mogu ponijeti,” kaže Uroš. “Ne mogu ponijeti deset objektiva, stoga što je oprema manja i lakša, to bolje. Objektiv 70-200mm daje mi najbolji raspon za snimanje divljih životinja i snimanje iz helikoptera, a s njime mogu raditi i fantastične portrete. Radi se o stvarno izuzetnom i svestranom objektivu!”

bijeli nosorog u rezervatu maasai mara © Uroš Podlogar | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1600s @ f/2.8, ISO 100

Što se tiče fotoaparata Alpha 1 i Sonyjeve novopridošlice, fotoaparata Alpha 7R V, oba su neizostavni dijelovi Uroševe torbe iz više razloga, jedan od kojih je pouzdanost. “Na većini projekata moja oprema mora biti 100 % pouzdana. Jednostavno ne mogu riskirati s opremom u koju nemam povjerenje, a znao sam da se u ove fotoaparate mogu pouzdati, pogotovo što se oba odlikuju impresivnim značajkama odličnima za snimanje divljih životinja” kaže Uroš.

samotni slon u rezervatu maasai mara © Uroš Podlogar | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/800s @ f/2.8, ISO 50

Vrhunski fotoaparat Sonyjeve Alpha serije, Alpha 1 snimit će sve u što ga Uroš uperi. “Automatsko fokusiranje je nevjerojatno, pogotovo njegova funkcija praćenja očiju životinja, što je odlično za ovakve projekte. Nevjerojatno je koliko različitih vrsta životinjskih očiju ovaj fotoaparat može prepoznati. Njegova mi brzina pak omogućuje da snimam pri 30 fps. A tek boje... Znanost boja je nevjerojatna i poboljšava se sa svakom novom generacijom Sonyjevih fotoaparata. Znam da će boje na finalnim slikama biti vjerne onome što sam snimao.”

helikopter u letu iznad rezervata maasai mara © Uroš Podlogar | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/50s @ f/11, ISO 50

Uroš je helikoptere došao fotografirati iznutra i izvana. Jedan od trikova koje preporučuju je da primijenite brzinu zatvarača dovoljno malu da se zamute lopatice rotora helikoptera. “Zamućenošću se postiže osjećaj kretanja i brzine. Ako su lopatice posve izoštrene, stvara se dojam da helikopter lebdi.”

Za snimanje iz helikoptera Uroš se koristio objektivom FE 14mm f/1.8 G Master. “Stvarno mi se sviđa 14 mm objektiv jer daje iznimno širokokutno vidno polje bez pojave perspektive ribljeg oka, a njime dobivena slika oštra je od ruba do ruba.”

sagnuta žirafa jede grm © Uroš Podlogar | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/2500s @ f/2.8, ISO 100

Žarišna duljina jedna je od brojnih stvari o kojima morate voditi računa kada snimate iz male letjelice u pokretu. “Vibracije i kretnje veoma su izražene,” kaže Uroš i dodaje da primjenjuje veću brzinu zatvarača, otprilike 1/1000 s, kako bi unutrašnjost helikoptera bila izoštrena.

Fotoaparat Alpha 1 također pomaže u suzbijanju kretanja, kao i značajke stabilizacije slike koja su poboljšane na modelu 7R V. “Tehnologija stabilizacije Steadyshot fotoaparata Alpha 1 odlično se nosi s vibracijama. Nikada nisam imao problema prilikom snimanja iz kokpita. Iznimno mi je bilo drago raditi na ovom projektu, a zahvaljujući kombinaciji fotoaparata Alpha 1 i Alpha 7R V te 14 mm objektiva finalne snimke vjerno su prenijele priču o naporima koji se ulažu u zaštitu divljih životinja u Africi.”

Predstavljeni proizvodi

Uroš Podlogar

Uroš Podlogar | Slovenija

"To nije rad. To je strast ili, zapravo, ljubav. Pronaći ono što ti udiše život i tjera ti srce na kucanje. A onda to slijediš svim snagama"

Prijavite se za primanje biltena α Universe

Čestitamo! Uspješno ste se pretplatili na bilten α Universe

Unesite valjanu adresu e-pošte

Nažalost, došlo je do pogreške

Čestitamo! Uspješno ste se pretplatili